خیار فسخ

سلام.
حدود یک سال پیش (14 تیر 90) یک دستگاه آپارتمان را خریدم و قرار براین شد تا مابقی ثمن معامله را پس از دریافت مدارک مورد نیاز جهت دریافت وام از فروشنده به ایشان پرداخت کرده و برای انجام امور ثبتی در دفترخانه حاضر شویم. موضوع مشروط بودن پرداخت باقی مبلغ به ارائه مدارک جهت دریافت وام در مبایعه نامه درج شده و به امضای دو طرف و شهود رسیده است. مهلت تعیین شده جهت ارائه مدارک توسط فروشنده 15 آذرماه قرار داده شد و مقرر شد بنده یک ماه پس از دریافت مدارک وام را حاضر کرده و در دفترخانه حاضر شویم. اما فروشنده به دلایلی هنوز قادر به ارائه مدارک به بنده نشده است. البته ایشان در محل شخص شناخته شده ای بوده و قابل احترام هستند. به همین جهت و برخی مشکلات شخصی از پیگیری موضوع به صورت قانونی خودداری کرده ام. و هنوز منتظر ارائه مدارک هستم. می خواستم بدانم آیا عدم حضور بنده در دفترخانه در تاریخ مشخص شده اکنون می توانم از نامبرده شکایت کنم؟ با توجه به اینکه قاعدتا درفترخانه در صورتی گواهی عدم حضور به نفع بنده صادر خواهد کرد که در زمان حضور در دفتر امکان انجام معامله وجود داشته باشد و چون پرداخت ثمن معامله در مبایعه نامه مشروط به دریافت وام از بانک و آنهم مشروط به ارائه مدارک بوده است. لذا حضور من در دفترخانه در حالی که پولی برای انجام معامله در اختیار نداشته ام بی فایده می نماید. آیا دفترخانه برای صدور گواهی عدم حضور به نفع بنده شرایطی را در نظر می گیرد؟ آیا اساسا بنده قدر به پیگیری قانونی موضوع پس از گذشت یکسال می باشم؟ آیا در صورتی که اقدام حقوقی بنده موجبات ناراحتی فروشنده را بوجود بیاورد، ایشان می تواند معامله را فسخ کند؟ چرا که در صورت فسخ وجهی که پرداخته ام به اضافه 25 میلیون تومان خسارت فسخ به بنده پرداخت خواهد شد و من متحمل خسارت سنگینی خواهم شد. آیا صلاح است به قیمت درگیری با ایشان موضوع را پیگیری کنم و یا می توانم بدون نگرانی از امکان فسخ معامله توسط طرف مقابل حقوق خویش را بازستانم؟ ممنون از پاسخگویی شما

وضعیت: باز (پاسخ رایگان)
مهارت: -
2 پاسخ
3,132 بازدید
تاریخ ثبت: ۱۳۹۱/۰۹/۰۱ ۲۳:۳۳:۰۴